Slovensko inovatívny tiger či leňochod?

10. septembra 2019, Lukáš Repetent, Nezaradené

Do ekonómie termín inovácia ako špecifický termín zaviedol rakúsky a americký ekonóm Joseph Alois Schumpeter vo svojej práci Theorie der wirtschaftlichen Entwicklung (Teória hospodárskeho vývoja) z roku 1911. Inováciu definoval ako presadenie (teda nie len vynájdenie) novej kombinácie výrobných faktorov (podnikateľmi), pričom neskôr v texte ako inováciu označuje priamo túto novú kombináciu. Inovácia je podľa jeho hypotézy to, čo spôsobuje rast hospodárstva; v čase absencie inovácií sa hospodárstvo pohybuje v stereotypnom kruhu.

„Bitka o kontrolu globálnej ekonomiky v 21. storočí sa zvíťazí a prehrá nad kontrolou inovatívnych technológií.“

—Tom Orlik, Bloomberg Economics

Meranie inovácií

Bloomberg vypočítal inovačné skóre každej krajiny pomocou siedmich rovnako vyvážených metrík.

  1. Výdavky na
    výskum a vývoj. Všetky finančné prostriedky na výskum a vývoj investované do hospodárstva každý rok.
  2. Patentová aktivita
    Počet podaných domácich patentov, celkové patentové granty, patenty na populáciu, prihlášky na HDP a celkové udelené granty merané na základe globálneho súčtu.
  3. Terciárna efektívnosť
    Celkový počet študentov zapísaných na postgraduálne štúdium, maturitné stupne a počet absolventov prírodných a technických vied.
  4. Výrobná pridaná hodnota
    Výrobná úroveň výroby, ktorá prispieva k vývozu a domácemu hospodárskemu rastu.
  5. Produktivita
    Celková úroveň produktivity obyvateľstva v produktívnom veku.
  6. Hustota špičkových technológií
    Počet domácich verejnoprávnych spoločností v oblasti špičkových technológií meraných v porovnaní s počtom domácich verejných spoločností a celkovým počtom verejných spoločností v oblasti špičkových technológií.
  7. Koncentrácia výskumných pracovníkov
    Počet odborníkov, ktorí sa v súčasnosti zaoberajú úlohami v oblasti výskumu a vývoja.

Viac ako 200 krajín bolo pôvodne braných do úvahy pre index inovácií spoločnosti Bloomberg. Každá krajina vykazujúca menej ako šesť kategórií bola automaticky vylúčená, zostalo 95 krajín. Bloomberg každý rok zverejňuje výsledky pre 60 najlepších inovácií.

 

Desať najinovatívnejších ekonomík na svete

V 21. storočí sa inovácie stali srdcom a dušou hospodárskej politiky. Rozvinuté aj rozvíjajúce sa krajiny sú v pretekoch, aby zanechali industrializáciu a namiesto toho sa prispôsobili technologicky orientovaným podnikateľským spoločnostiam.

Prispôsobená liečba rakoviny a inteligentné domáce technológie sú často umiestnené ako „ďalšia veľká vec“. Ale ktoré krajiny neustále inovujú najviac?

Južná Kórea si v roku 2019 Bloomberg Innovation Index zachovala globálnu korunu, hoci zlepšenia v oblasti výskumu a vzdelávania Nemecka priniesli najväčšiu ekonomiku Európy takmer rovnakú úroveň v ročnom hodnotení.