Saudská Arábia VS Irán?

16. októbra 2019, Lukáš Repetent, Nezaradené

Je mi strašne ľúto keď tento spor ľudia dokážu redukovať na: lebo jedny sú šíti a druhý sunniti, alebo jedny sú s USA a druhý s Ruskom. Ak mi niekto začne tvrdiť napríklad že, Saudská Arábia je reakcionárska, Irán je revolučný.  Vidím že je už omnoho múdrejší a rozhľadenejší. Konflikt je jedným zo skutočných dôvodov nestability na Blízkom východe.

Ako to teda je aká je pravda?

Toto je 2. studená vojna, v ktorej Saudská Arábia bojovala, nemá nič spoločné s etnicitou.

Pravda je v histórií ako vždy.

V dávnych dobách islamský svet riadili monarchie ako Európa. Mali ste monarchu (s titulom King / Sultan / Emir), jeho rodinu a jeho úradníkov, ktorých si vybral. Toto bol systém používaný po celé storočia.

Avšak rovnako ako Európa mala francúzsku revolúciu, ktorá priniesla demokraciu, Arabi mali egyptskú revolúciu v roku 1952, keď egyptské vojsko pod vedením Gamala Abdel Nassera zvrhlo egyptskú monarchiu a vynieslo nacionalistickú republiku.

Nasser máva zbožňujúcim davom Egypťanov

Táto udalosť mala katastrofálny dopad na arabský svet, pretože Nasserove kroky viedli k dominovému efektu:

tak ďalej.

Výsledkom bola prvá studená vojna na Blízkom východe: arabská studená vojna

Viac menej to, čo sa dialo v arabskom svete v 50. a 60. rokoch, republiky bojovali proti monarchiám. Arabská studená vojna viedla Saudská Arábia. Spolu s pozostatkami monarchií arabského sveta proti Egyptu a jeho republikánskym spojencom. Vojna nakoniec skončila víťazstvom Saudskej Arábie. Dôvod bola fatálna prehra a poníženie v šesťdňovej vojne, keď Izrael za 6 dní zničil republikánske sily (vrátane vodcu Egypťanov).

Irán mal vlastnú revolúciu.

Keď Egypt začal po revolúcii sponzorovať hnutia proti monarchii, Irán začal povzbudzovať Arabov, aby zvrhli svojich vodcov (nielen panovníkov, ale aj republiky!), Aby založili islamistické štáty.

Napríklad Irán oslovil Bahrajn Šíiu, aby ich podporil, a v Bahrajne vyvolalo krátku paniku. Zároveň Irán začal v Iraku organizovať islamistické povstanie zamerané na islamskú stranu Dawa .

Obdobne ako vo vojne prvej koalície, keď európske monarchie napadli Francúzsko, aby uškrtili novú republiku v jej začiatkoch. Arabskí reakcionári povzbudili iránsko-irackú vojnu, v ktorej sa Irak pokúsil uškrtiť novú islamskú republiku v plienkach.

Saddám Husajn (r. 1979 – 2003), ukázaný tu, skontroloval iracké vojenské vybavenie, úplne vpravo. Iracký republikánsky prezident dúfal, že pripojí časť Iránu. Jeho vojna bola financovaná Saudskou Arábiou a Monarchiami Perzského zálivu. Ktorí dúfali, že jeho víťazstvo môže spôsobiť, že islamská republika sa zrúti a zvráti iránsku revolúciu.Ibaže iránsko-iracká vojna sa skončila bez iránskej verzie Napoleona.

Saudská Arábia tak opäť začala viesť reakčné sily v ďalšej studenej vojne.

Rovnako ako sa monarchie spájali so Saudskou Arábiou  počas arabskej studenej vojny. Reraz sa monarchie aj republiky obracajú na Saudskú Arábiou v iránsko-saudskej studenej vojne.

Maroko: Irán ozbrojuje ich nepriateľa, teroristickú organizáciu Polisario. Maroko zhoršuje vzťah s Iránom a obviňuje ho, že podporuje front Polisario

Jemen: je krásny príklad zástupnej vojny medzi Saudami a Iránom

Preto sú obe strany nepriateľmi.

Ani jedna krajina neni dobrá či zlá.