Globálne výzvy si vyžadujú aj globálne odpovede, ich základným pilierom je pevná a efektívna Organizácia Spojených národov.
Čo je OSN?
WIKI:
Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. S blížiacim sa koncom vojny sa blížil aj vznik OSN. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta OSN ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Ruskom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín.
Slovensko sa stalo členom Organizácie Spojených národov 19. januára 1993 ako nástupnícky štát Česko-Slovenska.
OSN je zbytočná a bezmocná a celý svet to vie.
Viete, prečo OSN tak často odsudzuje Izrael? Prečo Sýriu, Saudskú Arábiu, Severnú Kóreu a ďalšie národy, ktoré sú najhoršími porušovateľmi ľudských práv odsúdia iba výnimočne? Krajiny, v ktorých nie je dovolené viesť motorové vozidlo, kde sú prenasledovaní homosexuáli, politický oponenti, kresťania alebo, kde sa deje skutočná genocída?
OSN požadovala, aby Izrael vrátil strategicky rozhodujúce Golanské výšiny do Sýrie. Majte na pamäti, že Assad odmietol ponuku Izraela vrátiť ju výmenou za nič iné ako trvalý mier.
Je to preto, že v Izraeli a vo svete sú niektorí ľudia, ktorí v skutočnosti berú odsúdenia OSN vážne. Snažia sa držať Izrael v súlade s možnými normami, ktoré podľa nás OSN očakáva.
Čo by sa stalo, keby OSN vydala ďalšie odsúdenie Sýrie? Nič.
Severná Kórea? Myslíte si, že by Kim Jong-Un pokračoval a povedal: „Áno, máte pravdu, práve teraz zastavím“?
Líbya? Sudán? Kongo? Niekto, niekto?
„Humanitárna pomoc“ výbušných projektilov by sa určite mala dostať do pásma Gazy, pretože sa javí ako nevyhnutná na „humanitárne účely“.
Izraelské námorníctvo: Protiloďové rakety spojené s Gazou nájdené na zaistenej lodi
alebo druhý krát rozmiestňovanie rakiet do škôl je tiež frasa. UNRWA odsudzuje po druhýkrát umiestňovanie rakiet do jednej zo svojich škôl UNRWA
Takto by som mohol pokračovať celé hodiny. Prečo to tak je?
1.) Stáli člen radi bezpečnosti OSN má Pravo Veta sú to : Francúzsko, UK, USA, Rusko, Čína (toto asi nemusím vysvetliť)
2.) Z 193 členov OSN je menej ako polovička naozaj demokratická
Čo s tým?
Pridal by som teda aj Indiu, Brazíliu a Izrael do stálych členov radi bezpečnosti OSN. U Indie a Brazílií je to jasné, ale prečo Izrael?
1.) Izrael má jadrové zbrane a silnú armádu schopnú prispieť k svetovej bezpečnosti
2.) Izrael vynaložil milióny na stabilizáciu sveta pomocou rozvojových pomocí
3.) Izrael je na špici technológie, najmä v zásadných otázkach, ako je zásobovanie vodou a protiraketová obrana
4.) Izrael je vzácna multietnická demokracia na Blízkom východe. Porovnateľná iba s Tureckom
5.) Izrael je srdcom LGBT práv na Blízkom východe
6.) Izrael má najväčšiu rodovú rovnosť v akejkoľvek krajine na Blízkom východe
7.) Izrael je jedinou krajinou so židovskou väčšinou, historicky utláčanou skupinou
Izrael ponúka viac práv v rámci svojich hraníc s Arabmi než väčšina arabských krajiny svojej väčšine. Môžu hlasovať, zastávať zmysluplné parlamentné úrady, zvoliť si svoje náboženstvo.
Pre realizáciu reformy OSN je potrebné zmeniť chartu OSN . Na to treba 2/3 väčšinu hlasov a následnú ratifikáciu 2/3 plus 5 stálych členov BR OSN. Hádajte, ktoré krajiny by hlasoval proti tejto myšlienke?
Celá debata | RSS tejto debaty