Čína 2. 0

Čína sa v roku 2019 stala najväčším dovozcom zemného plynu na svete. Import a export zemného plynu. 

 

USA začali predávať do Číny už v roku 2016 a do Q1 2018 sa USA snažili zásobovať 10% celého čínskeho trhu. Potom prišla obchodná vojna, pretože Čína nemá dostatok domácich zásob, museli hľadať riešenia.

Čínska vláda zjavne nečíta „Wall Street Journal“ Obrátili sa a dali Clá na LNG (liquified natural gas) . „Čína od septembra 2018 uvalila na americký skvapalnený zemný plyn (LNG) 10% pokutu a v júni ju zvýšila na 25%. Dovoz vysoko chladeného paliva za prvých 7 mesiacov podľa čínskych zvykov medziročne znížil 84,6% na 258 955 ton.“  Factbox: Čínske clá na komodity a energiu v USA 

Bodkovaná čiara nižšie predstavuje trhový podiel USA na čínskom trhu s LNG:

Kde zoberie Čína Plyn (LNG)?

Očakáva sa, že tento nový plynovod na Sibíri dodá 28% súčasného čínskeho trhu s plynom a má potenciálnu kapacitu dosiahnuť 50%. Toto je iba „východná línia“. Vo výstavbe je ďalšia „západná línia“, ktorá by mala prejsť cez západnú Čínu a dosiahnuť Šanghaj.

Toto je práve „východná línia“:

 

A toto je „západná línia“, v podstate predĺženie potrubia Altaj. Dodá mestám ako Šanghaj a Šen-čen.

 

 „energetickí analytici“ hovorili, že Čína musí kúpiť americké LNG, ak nie priamo, potom musí „kúpiť americké LNG od európskych spoločností“. Vtedy nedostali správy od spoločnosti Reuters?

Och! Áno, myslím si, že to znamená, že čínsky trh s LNG je teraz voči dodávateľom LNG z USA trochu uzavretý. Už to jednoducho nedáva ekonomický zmysel.

V prípade ČĽR tento plynovod zmierňuje geopolitické riziko prerušenia dodávok. ČĽR je najväčším dovozcom ropy a zemného plynu na svete a väčšina tejto dodávky sa prepravovala na námorných trasách z Blízkeho východu, Afriky, Austrálie atď. Americké námorníctvo však v súčasnosti dominuje na šírom mori. Aj keď už v západnom Tichomorí nemá neobmedzenú dominanciu, v prípade konfliktu môže potenciálne ľahko prerušiť dodávky ropy z Indického oceánu do Číny. Je to zdroj veľkého pákového efektu pre USA, dokonca aj v čase mieru. Preto pozemné ropovody, ako je Sibírska energetika, plynovod Stredná Ázia – Čína a ropovod ESPO, umožňujú ČĽR diverzifikovať zdroje energie, a čo je dôležitejšie, obísť trasy námornej dopravy . V dôsledku toho,Čína je menej náchylná na prerušenie dodávok, či už z dôvodu napätia v USA alebo z iných nepredvídaných zdrojov regionálnej nestability.

V prípade Ruska tento plynovod diverzifikuje svoju zákaznícku základňu pre vývoz, Ruská ekonomika je silne závislá od vývozu ropy a plynu. Viac ako 50% ruského štátneho rozpočtu a viac ako 30% jeho HDP súvisí s vývozom ropy a zemného plynu. Historicky vyvážal takmer 70% svojej ropy a 90% svojho plynu na západ . Vďaka tomu je Rusko vysoko závislé od európskych trhov. Preto je vysoko zraniteľné geopolitickými narušeniami, ako sú napríklad západné sankcie v dôsledku konfliktu na Ukrajine. Kde frau Merkel alias „Wir Schaffen das“ nevyužila svoju silu a nezatlačila. Mohla ukončiť konflikt na Ukrajine keby teda chcela.  Na druhej strane sa Čína vynára ako najväčší čistý dovozca ropy a zemného plynu na svete. Je to veľký trh, ktorý rastie rýchlejšie ako európsky trh. Čína tiež aktívne spolupracuje s Ruskom, aby odložila minulé konflikty a zvýšila spoluprácu vo všetkých oblastiach, takže pre Rusko predstavuje energetický trh ČĽR oveľa menšie politické riziká.Potrubia ako ESPO a sila Sibíri umožňujú Rusku zachytiť čínsky trh v mierke a znížiť jeho relatívnu hospodársku závislosť od Západu.

Ťažký október primátora Bratislavy Matúša Valla

13.11.2024

S príchodom jesenných dní sa v našom meste odohrali mnohé udalosti, ktoré stoja za zmienku. Október priniesol nie len nádherné jesenné farby do ulíc Bratislavy, ale aj množstvo kontroverzií a zaujímavých príbehov. V tomto blogu vám prinášam prehľad tých najdôležitejších kauz a prehreškov, ktoré otriasli našou metropolou v uplynulom mesiaci. Od politických škandálov [...]

Ťažký september primátora Matúša Valla

14.10.2024

Sklamanie a frustrácia. To sú pocity, ktoré ma sprevádzajú pri písaní tohto blogu. Napriek mojim predchádzajúcim snahám poukázať na nedostatky a potrebu sebareflexie vedenia mesta, zdá sa, že moje slová padli na neúrodnú pôdu. Začínam byť skeptický, či je súčasné vedenie vôbec schopné takejto introspekcie. Žiaľ, vláda Matúša Valla sa čoraz viac podobá na veľkú [...]

Ťažký Júl a August primátora Matúša Valla

05.09.2024

Priatelia Január, Február, Marec, Apríl , Máj a Jún. Si môžete prečítať ešte na SMEčku. Ale keďže ma tam na príkaz magistrátu obmedzili pokračovať budem tu na Pravde až dokým sa Magistrát neuvedomí a prestane robiť chyby, problémy, prešľapy a porušovať zákony SR. Primátorovi by som dala pár výchovných po zadku, hovorí bratislavská sprievodkyňa Viac TU [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28, aktualizované: 11:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Lukáš Repetent

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 165673x
Priemerná čítanosť článkov: 3068x

Autor blogu

Kategórie