Európa v kríze LNG
12. mája 2022 08:24,
Prečítané 4 577x,
Lukáš Repetent,
Energetika
Európske krajiny, ktoré si na jednej strane želajú prestať nakupovať suroviny z Ruska a hľadať iné cesty dodávok, aby si zaistili svoju energetickú bezpečnosť, budú musieť čeliť kríze skvapalneného zemného plynu (LNG – liquefied natural gas ), keďže dopyt prevýši ponuku do konca r. tento rok, podľa štúdie Rystad Energy.
Po viac ako dvoch mesiacoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je už takmer jasné, že krajiny Európskej únie si dali za cieľ opustiť ruské energetické zdroje.
Má to svoj dôvod – v roku 2021 zaplatila Európa Rusku len za ropu a plyn 9 biliónov rubľov (t. j. okolo 130 miliárd eur), zatiaľ čo vojenské výdavky predstavovali 3,5 bilióna rubľov. Vklady sú preto obrovské, bez týchto peňazí Rusko prichádza o približne 25 % svojich rozpočtových príjmov.
Zdroj: Internet
Zatiaľ čo rýchlo rastúci dopyt poháňal najväčší svetový prílev nových projektov LNG za viac ako desať rokov, harmonogramy výstavby naznačujú, že väčšinu z nás neuvidíme skôr ako v roku 2024. V roku 2022 sa očakáva, že celosvetový dopyt po LNG dosiahne 436 miliónov ton, čím prekročí dostupnú ponuku len 410 miliónov ton. Búrkové mraky sa v Európe zhromažďujú, pretože kontinent sa snaží obmedziť tok ruského plynu. Nerovnováha ponuky a vysoké ceny vytvoria najpriaznivejšie podmienky pre projekty LNG za viac ako desať rokov, hoci dodávky z týchto projektov sa objavia a zaplnia medzeru v dopyte až po roku 2024.
Plán Európskej únie REPowerEU si stanovil ambiciózny cieľ znížiť závislosť od ruského plynu o 66 % v priebehu tohto roka. Nebude to jednoduché, ak vezmeme do úvahy, že aj EK chce zaviesť povinnosť doplniť zásobníky plynu v každej krajine EÚ, ktorá ich má, do 1. novembra až na 80 % kapacity. Odmietnutím ruského plynu Európa destabilizovala celý svetový trh LNG, ktorý rok začal v neistej rovnováhe po turbulentnom roku 2021. Rozhodnutie znížiť závislosť na ruskom plyne a LNG zo súčasných 30-40 % zmení globálny trh LNG, čo spôsobilo prudký nárast dopytu v Európe. Nasledujúce dva roky, kým sa dokončí výstavba terminálu, budú s najväčšou pravdepodobnosťou na európskom trhu s plynom veľmi neisté a chaotické.
Na našom kontinente je vo výstavbe alebo plánovaných až 15 LNG terminálov s kapacitou viac ako 4,5 miliardy m3 ročne a po celom svete prebiehajú výrobné projekty, ktoré budú tieto terminály zásobovať surovinou.
V minulom roku Rusko poslalo do Európy 155 miliárd m3 plynu, čo predstavovalo viac ako 45 % dodávok plynu na kontinente ( údaje IEA , podľa Eurostatu Rusko predstavovalo 39,2 % dovozu). Nahradiť veľkú časť týchto zásob bude mimoriadne náročné, ale nevyhnutné, pretože tým, že zostávame klientom Ruska, de facto financujeme režim nepriateľský voči našej civilizácii, ktorý umožňuje svojim vojakom strieľať ženy a deti, znásilňovať, genocídu a sodomiu.
Len si prášia tí tkz. politici do hu.by ....... ...
Nuž ani jedno euro zaplatené za plyn a ropu a... ...
V súčasnosti NIET terminálov, ktoré by boli... ...
Preto s nadšením a úsmevom na perách vymeníme... ...
Čo už, ako povedal jeden náš bývalý politik,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty