Koniec našej civilizácie ?

Získanie pocitu, že svet mieri do záhuby, trvá len pár minút počas TV správ.

Televízne vlny zaplňujú obrazy vyšetrovaní vrážd, prírodných katastrof, politických apokalýps, automobilových havárií a drogových bustov. Je to znepokojujúce – ale určite aj podmanivé pre priemerného diváka. Čistá psychológia.

V skutočnosti sa spravodajsky darí strachu a násiliu, takže tradičné siete (TV,FB…) nájdu spôsob, ako naplniť 99% programov týmito jedinečnými udalosťami. Je to návykové a niekedy vyvolávajúce hnev, ale je to skutočnosť, čo sa skutočne deje vo svete?

 

Šesť globálnych trendov

1. Extrémna chudoba
Podiel ľudí v extrémnej chudobe – zarábajúcich menej ako 1,90 dolárov za deň – v priebehu rokov enormne klesol . V roku 1940 bolo asi 75% sveta v extrémnej chudobe – dnes je to len 10%.

Najsilnejším a posledným príkladom je Čína, kde prístup na slobodné trhy umožnil v priebehu vyše 20 rokov vylúčiť 700 miliónov ľudí z chudoby. Za zmienku tiež stojí, že štatistika pre túto kategóriu sa vykonáva pomocou medzinárodných dolárov upravených o infláciu, ktoré zohľadňujú infláciu v čase, ako aj výmenné kurzy. Do výpočtov sú zahrnuté aj nepeňažné formy príjmu.

2. Základné vzdelanie

V roku 1820 bolo len niekoľko privilegovaných ľudí schopných získať základné vzdelanie. Odvtedy boli po celom svete pridané milióny tried a škôl a ich počet je ohromujúci. V relatívnom vyjadrení sme odišli zo 17% ľudí so základným vzdelaním na 86% v súčasnosti.

3. Gramotnosť
Podľa podobného trendového trendu ako základné vzdelanie sa gramotnosť zvýšila približne z 12 na 85% v priebehu približne dvesto rokov. V absolútnom vyjadrení sú tieto čísla ešte pôsobivejšie. V 20-tych rokoch 20. storočia existovalo len asi 100 miliónov ľudí, ktorí mohli čítať vo veku 15 a viac rokov. Dnes je ich počet 4,6 miliardy.

4. Demokracia
Zatiaľ čo svet zaznamenal určité krátkodobé prekážky(socializmus), pokiaľ ide o slobodu a demokraciu, celková trendová línia je z dlhodobého hľadiska pôsobivá.V roku 1900 žil v demokracii iba 1 zo 100 ľudí na celom svete a dnes väčšina (56 zo 100) môže povedať, že žije v krajine so slobodnými a spravodlivými voľbami.

5. Očkovanie
Očkovanie pre choroby ako je čierny kašeľ, tetanus a záškrt nebolo k dispozícii. Dnes je však asi 86% ľudí na celom svete očkovaných proti týmto základným a zničujúcim chorobám.

6. Úmrtnosť detí
Už v roku 1920 bolo zvykom, že viac ako 30% detí zomrie skôr, ako dosiahnu 5. narodeniny.

Odvtedy sa vývoj v oblasti bývania, hygieny, vedy a medicíny stal tak, že smrť je pre najmladších v našej spoločnosti oveľa zriedkavejšou udalosťou. V súčasnosti sa celosvetová úmrtnosť detí znížila na 4%.

Prečo si teda myslíme že náš svet speje do záhuby?

Každý z nás má nárok na svoj osobný pohľad na svet. Mylne to označujeme ako mať svoj vlastný názor.

Bohužiaľ, pokiaľ ide o tlmočenie informácií a vytvorenie objektívneho zmyslu pre realitu, ľudské mozgy sú predurčené, aby urobili všetky druhy zmyslových chýb, ktoré môžu ovplyvniť našu schopnosť racionálneho úsudku.

Celkovo existuje 180+ kognitívnych predpojatostí, ktoré sa stretávajú s tým, ako spracovávame údaje, kriticky myslíme a vnímame realitu.Neexistuje jednoduchý spôsob, ako obísť tieto základné ľudské inštinkty, ale jedna vec, ktorú môžeme urobiť, je pochopiť konkrétne chyby ktoré robíme a prečo.

Čo je to kognitívna zaujatosť?

Ľudia majú tendenciu myslieť určitými spôsobmi, ktoré môžu viesť k systematickým odchýlkam od racionálneho posudzovania.

Tieto tendencie zvyčajne vyplývajú z:

  • Skratky na spracovanie informácií
  • Obmedzená spracovateľská schopnosť mozgu
  • Emočné a morálne motivácie
  • Skreslenie pri ukladaní a získavaní spomienok
  • Sociálny vplyv

Akademici študovali kognitívne predsudky už desaťročia v oblasti kognitívnej vedy, sociálnej psychológie a behaviorálnej ekonómie, sú však obzvlášť dôležité v dnešnom svete informácií. Ovplyvňujú to, ako myslíme a konáme, a také iracionálne mentálne skratky môžu viesť k všetkým druhom problémov v podnikaní,voľbe politikov, investovaní alebo riadení.

Zoznámenie s dôverou

Investor vkladá peniaze do „toho, čo vie“, namiesto toho, aby hľadal zjavné výhody z diverzifikácie portfólia. Len preto, že je známy určitý typ odvetvia alebo bezpečnosti, nie je to logický výber.

Self-Attribution Bias

Podnikateľ príliš pripisuje úspech svojej spoločnosti sebe, skôr ako iným faktorom (tím, šťastie, trendy v priemysle). Keď sa situácia zhorší, obviňuje tieto vonkajšie faktory, že vykoľajili jeho pokrok.

Ukotvenie zaujatosti: Zamestnanec pri vyjednávaní o mzdách je príliš závislý od prvého čísla uvedeného v rokovaniach, než aby racionálne skúmal celý rad možností.

Survivorship Bias

Podnikanie vyzerá ľahko, pretože tam je toľko úspešných podnikateľov. Je to však kognitívna zaujatosť: úspešní podnikatelia sú tí, ktorí stále existujú, zatiaľ čo milióny neúspešných išli ďalej a robili iné veci.

Declinizmus

Pamätáte si minulosť tak lepšiu, ako bola a očakávate, že budúcnosť bude horšia, ako je pravdepodobné. Je to zaujímavé, pretože to je štatisticky jedno z najmiernejších a najbohatších období v histórii.  24-hodinový spravodajský cyklus to však málokedy odráža.

Just World Hypothesis
Vaša preferencia pre spravodlivý svet vás núti predpokladať, že existuje. Samozrejme, je nepríjemné myslieť si, že svet je nespravodlivý, ale pochopením tohto budete robiť presnejšie úsudky o ľuďoch a situáciách.

Presvedčenie viery
Ak záver podporuje vaše súčasné presvedčenie, racionalizujete všetko, čo ho podporuje. Inými slovami, namiesto toho, aby sme sa dobrovoľne pozreli na nové informácie, sme pripravení brániť svoje vlastné nápady bez toho, aby sme ich skutočne spochybňovali.

Rámcový efekt:
Kontext a realizácia môžu mať veľký vplyv na interpretáciu príbehu. Musíme mať pokoru, aby sme si uvedomili, že s nami môžeme manipulovať, a snažíme sa obmedziť vplyv, ktorý má rámovanie na naše kritické myslenie.

a ďalšie….

 

Ťažký október primátora Bratislavy Matúša Valla

13.11.2024

S príchodom jesenných dní sa v našom meste odohrali mnohé udalosti, ktoré stoja za zmienku. Október priniesol nie len nádherné jesenné farby do ulíc Bratislavy, ale aj množstvo kontroverzií a zaujímavých príbehov. V tomto blogu vám prinášam prehľad tých najdôležitejších kauz a prehreškov, ktoré otriasli našou metropolou v uplynulom mesiaci. Od politických škandálov [...]

Ťažký september primátora Matúša Valla

14.10.2024

Sklamanie a frustrácia. To sú pocity, ktoré ma sprevádzajú pri písaní tohto blogu. Napriek mojim predchádzajúcim snahám poukázať na nedostatky a potrebu sebareflexie vedenia mesta, zdá sa, že moje slová padli na neúrodnú pôdu. Začínam byť skeptický, či je súčasné vedenie vôbec schopné takejto introspekcie. Žiaľ, vláda Matúša Valla sa čoraz viac podobá na veľkú [...]

Ťažký Júl a August primátora Matúša Valla

05.09.2024

Priatelia Január, Február, Marec, Apríl , Máj a Jún. Si môžete prečítať ešte na SMEčku. Ale keďže ma tam na príkaz magistrátu obmedzili pokračovať budem tu na Pravde až dokým sa Magistrát neuvedomí a prestane robiť chyby, problémy, prešľapy a porušovať zákony SR. Primátorovi by som dala pár výchovných po zadku, hovorí bratislavská sprievodkyňa Viac TU [...]

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

asteroid

Na Zem sa rúti asteroid: Experti predpokladajú, že sa rozpáli nad Ruskom

03.12.2024 15:30

Do zemskej atmosféry vletí asteroid a podľa astronómov našu planétu Zem aj zasiahne.

Seoul / Martial Law / JK Army /

Juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo. Armáda zakázala politické strany, pokúsila sa vtrhnúť do parlamentu

03.12.2024 15:15, aktualizované: 17:21

K tomuto kroku sa podľa vlastných slov musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok.

Lukáš Repetent

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 166286x
Priemerná čítanosť článkov: 3079x

Autor blogu

Kategórie