- februára 2022 otriasla svetom brutálna ruská invázia na Ukrajinu. K útokom nedošlo len na juhu a východe krajiny, ale ruské jednotky zaútočili aj na ukrajinskú metropolu Kyjev. Vzhľadom na geografickú blízkosť Kyjeva k Bielorusku (asi 160 km vzdušnou čiarou) a skutočnosť, že na bieloruskom území boli pred ofenzívou rozmiestnené ruské jednotky, sa rýchlo ukázalo, že Bielorusko v tomto konflikte nie je len divákom.
Mnohí experti sa zhodujú v tom, že vojna proti Ukrajine (začínajúca anexiou Krymu v roku 2014) je len súčasťou dlhodobého zahraničnopolitického prístupu Ruska k remilitarizácii, územnému revizionizmu, a teda strategickej konfrontácii so Západom. Zatiaľ čo v prípade Ukrajiny je táto stratégia presadzovaná prostredníctvom otvorenej vojenskej agresie, zdá sa, že Rusko zvolilo „mäkší“ prístup s „skrytejšou“ anexiou svojho západného suseda Bieloruska.
Bielorusko roky slúžilo ako nárazníková zóna medzi Ruskom a Západom. Krajina, ktorej od roku 1994 vládne Lukašenko, sa snažila zachovať si neutrálny štatút a jej vonkajšie vzťahy boli do značnej miery poháňané oportunistickými motívmi. Keď však Západ po bieloruských voľbách v roku 2020 uvalil na Minsk ďalšie kolo tvrdých sankcií, Lukašenko sa obrátil so žiadosťou o finančnú a politickú podporu na Moskvu. Zvyšujúca sa závislosť krajiny od Ruska v tomto kontexte umožnila Kremľu dostať krajinu pod svoju kontrolu politicky, ekonomicky a predovšetkým vojensky.
Keďže Bielorusko je priamym susedom EÚ a NATO, rastúca moc Ruska v Bielorusku a nad ním predstavuje veľkú hrozbu pre európsku bezpečnosť. Preto je dôležité pochopiť dynamiku tak v rámci Bieloruska, ako aj medzi Minskom a jeho patrónom Ruskom. Najmä ich zvýšená vojenská spolupráca od roku 2020.
Prezident Bieloruska Lukašenko (zdroj: TASR)
Význam Bieloruska
Bielorusko je pre Rusko zásadné z vojenských, politických a v menšej miere aj z ekonomických dôvodov. Krajina skutočne zohráva dôležitú úlohu vo vojenskej stratégii Ruska. Spor medzi Litvou a Ruskom o tranzit tovaru cez takzvaný „koridor Suwalki“ to hovorí jasne: Bielorusko je najkratšou cestou do moskovskej exklávy Kaliningrad a predovšetkým jeho prístupom k Baltskému moru.
Rovnako Bielorusko predstavuje pre Rusko územnú nárazníkovú zónu, je to prvá línia obrany proti NATO. Po tom, čo Fínsko a Švédsko upustili od svojho desaťročia trvajúceho postoja neutrality a rozhodli sa vstúpiť do aliancie, je teraz Bielorusko jedinou priateľskou krajinou na západných hraniciach Ruska. Prehlbujúce sa obranné väzby s Kremľom sú dôkazom rastúceho geografického a geopolitického významu, ktorý Bielorusko preberá v Putinovej stratégii. Dôležitú úlohu pre Putina zohrávajú aj zbrojnotechnické kapacity Bieloruska. Ide o vojensky významnú techniku, ktorá sa nevyrába v Rusku. Patria sem napríklad senzory a optoelektronické zariadenia,(Minskiy Zavod Kolesnie Traktor) podvozky, ktoré slúžia ako platformy pre rakety Topol-M a RS-24 Yars , ako aj nákladné autá a návesy vyrábané Minským automobilovým závodom (Minski Awtomobilny Zavod) , ktoré sú nevyhnutné pre niekoľko ruských zbraňových systémov vrátane Rakety Iskander-M a systémy protivzdušnej obrany S-400 .
Na politickej úrovni vojna na Ukrajine objasnila Rusku dôležitosť Slovanského bratstva ( slavyanskoye bratstvo ). Tento príbeh, v ktorom Moskva preberá ústrednú úlohu pri zjednocovaní a ochrane celoruskej civilizácie, najlepšie ilustruje článok z roku 2021, ktorý údajne napísal Putin na webovej stránke Kremľa. Tvrdí v ňom, že všetci Rusi, Ukrajinci a Bielorusi pochádzajú z jedného veľkého národa – Kyjevskej Rusi – a preto „nezáleží na tom, kto si kto myslí, že je.“ Kľúčovú úlohu v šírení tohto mýtu zohráva bieloruský režim. Lukašenko tieto slová zopakoval, keď koncom januára 2022 vyhlásil, že Ukrajina sa vráti „do lona Slovanov“ a keď v neskoršom rozhovore pre agentúru Associated Press v máji 2022 označil Putina za svojho „veľkého brata“.
Bielorusko je dôležitým spojencom aj z ekonomického hľadiska. V minulosti slúžila krajina ako tranzitná trasa pre viac ako 20 percent ruského energetického exportu do EÚ. Ropovodom Družba naďalej prúdi ropa z Moskvy cez Bielorusko do rafinérií v krajinách strednej a východnej Európy, ako je Slovensko a Maďarsko . Putin a jeho bieloruský náprotivok podpísali koncom roka 2021 zmluvu na posilnenie štátneho zväzku. Išlo o sériu plánov zameraných okrem iného na zlúčenie ekonomických zákonov krajín, harmonizáciu daňových a colných predpisov a vytvorenie jednotného trhu s plynom. Hoci sa Minsk pri udržaní svojej ekonomiky vo veľkej miere spolieha na ruskú podporu, Bielorusku sa napriek tomu podarilo rozvíjať a pestovať zručnosti v určitých strategických oblastiach, ako je strojárstvo alebo informačné technológie. Najmä bieloruský sektor informačných technológií sa zdá byť dôležitý pre udržanie aspoň čiastočného fungovania ruského technologického ekosystému napriek západným sankciám a úniku mozgov.
Pomalé, ale stabilné ovládnutie Bieloruska Ruskom
Putinove plány s Bieloruskom nie sú len o invázii na Ukrajinu. Následné prelínanie Bieloruska a Ruska – politicky, ekonomicky a predovšetkým vojensky – možno vnímať ako rozšírenie imperiálnej politiky Kremľa. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú na brutálnu vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine, súčasne prebieha tichá invázia a okupácia Bieloruska. Vďaka Lukašenkovej neochvejnej vôli udržať si kontrolu nad krajinou a jeho sprievodnému obratu na Východ o politickú a finančnú podporu, Rusko dokázalo neustále rozširovať svoj vplyv a moc nad Bieloruskom. Novela bieloruskej ústavy, ktorá zrušila neutralitu krajiny, Rusko v súčasnosti vedie dve vojny rôznymi prostriedkami: „Zatiaľ čo Ukrajina je momentálne pod vojenským útokom Ruska, Bielorusko je ‚jemne‘ okupované bez toho, aby Kremeľ musel vystreliť čo i len jediný výstrel.“
Oficiálny obrat Bieloruska na Rusko a zvyšujúca sa vojenská sila Moskvy v Bielorusku a nad ním nielen pomohli Rusku viesť agresívnu vojnu proti Ukrajine, ale zmenili aj bezpečnostnú situáciu v Európe a okolo nej. To vedie k čoraz napätejšej bezpečnostnej situácii na východnom krídle NATO . Ak by vytrvalý a pozoruhodný vnútorný odpor bieloruského ľudu zlyhal, Bielorusko by sa pomaly, ale isto mohlo stať rozšírením ruského územia. V dôsledku toho musia NATO a EÚ prehodnotiť a prispôsobiť svoje stratégie hrozbe, ktorú predstavuje tento priamy sused.
a zamyslel si sa laukas ci je niektory stat... ...
Celá debata | RSS tejto debaty