Založ si blog

Rusko : Plán na vyhladovanie Putina

Po ruskej invázii na Ukrajinu zostáva vo verejnej sfére otázka odklonu Európy od nákupu ruských energetických zdrojov. (Ak teda nechceme financovať vraždenie žien a detí.) V priebehu posledných desaťročí sa Európa stala čoraz závislejšou od ruského plynu. Na vine sú viaceré západoeurópske krajiny, ktoré tomu dali zelenú, no ťahúňom Európy bolo nepochybne Nemecko. Túto skutočnosť nie je potrebné preukazovať. Energiewende, nemecká energetická stratégia, predpokladala vybudovanie priamych plynových prepojení s Ruskom (oba Nord Streams, alebo ako sa to sklonuje), aby uspokojila nielen svoje potreby, ale aby sa stala akýmsi sprostredkovateľom plynu v Európe, predajom susedom a nielen ruský plyn. Samozrejme aj Rusko malo na tom svoj záujem, ktorý spočíval vo vylúčení Ukrajiny z tranzitu. Ktorá má enormný objem transferu cez svoje územie 30-40%.

Foto: Canva.com

V roku 2021 Európa doviezla z Ruska cez 155 miliárd m3 plynu v roku 2021, t.j. cca 45% dovozu a cca 40% spotreby, čo znamená, že celkový dovoz predstavoval cca 344,5 miliardy m3 a spotreba cca 387 , 5 miliárd m3. Z pohľadu Ruska,to predstavovať vyše 70 % vývozu ruského modrého paliva. Čo to znamená? Keď sa tento objem zníži alebo dokonca zníži na nulu, rozpočtové príjmy Moskvy a jej Gazpromu klesnú trojnásobne. Z pohladu Rozpočtu RF je to bankrot. Jedinou otázkou je, ako to urobiť?

 

Azerbajdžan

Nie je to tak, že by sa EÚ o diverzifikáciu vôbec nepokúšala. Toto smerovanie vlastne nie je návrh, ale hotový južný koridor zemného plynu, ktorý získal finančnú podporu z EÚ. Nápad v skutočnosti prišiel od Európskej komisie v roku 2008. Celé prepojenie je tvorené niekoľkými úsekmi – juhokaukazský plynovod, transatlantický plynovod a transjadranský plynovod. Celé to teda prebieha od azerbajdžanských ložísk v Kaspickom mori cez celé Turecko až po Grécko, Bulharsko a Taliansko.

Foto Wikimedia

Plynovod je už funkčný. Dodávky azerbajdžanského plynu spotrebiteľom v Taliansku, Grécku a Bulharsku sa začali 31. decembra 2020. Jeho počiatočná kapacita je 10 miliárd m3, ale možme ju zdvojnásobiť na 20 miliárd m3.

 

EastMed

Nielen Azerbajdžanci majú plyn pod morským dnom. Vo východnom Stredomorí bolo v posledných rokoch urobených niekoľko veľkolepých objavov. V skratke – pole Leviathan pri pobreží Izraela (rezervy sa odhadujú na 605 miliárd m3), niekoľko ďalších v okolí Cypru a gréckych ostrovov. Egypt má aj vlastné pole Zohr so ​​zásobami okolo 850 miliárd m3. Celkovo sa v tejto časti Stredozemného mora, v tzv Levantská panva má obsahovať asi 3,45 bilióna m3 plynu.

Vďaka týmto objavom za posledné desaťročie sa zrodila myšlienka plynovodu EastMed, ktorý by viedol z poľa Leviathan pri pobreží Izraela cez Cyprus a grécke ostrovy do Talianska. Po podpísaní prvotných vyhlásení Európskej komisie, že sa do projektu s podporou Spojených štátov zapojí aj ona, nastala bezvýchodisková situácia. Jedným z hlavných dôvodov boli neoprávnené územné nároky Turecka na vody východnej časti povodia, ktoré sa práve po týchto objavoch zintenzívnili. Ankara bola, samozrejme, proti vzostupu EastMed. V januári tohto roku. U

SA stiahli podporu plynovodu. Všetky tieto okolnosti sa dramaticky zmenili po ruskom útoku na Ukrajinu, Turecko aj USA môžu zmeniť svoje pozície voči EastMed.

Foto www.igi-poseidon.com
Kapacita tohto spojenia ma byť  20 miliárd m3. Plánované otvorenie  naplánované na rok 2026.
.
Alžírsko

Z Alžírska vedú dva plynovody – Maghreb – Európa a Medgaz. Prvý, s kapacitou 12 miliárd m3 ročne, smeruje do Španielska, druhý, schopný poslať 10,5 miliardy m3, do Talianska.

Alžírsko je zodpovedné za 9 % európskeho dovozu plynu. Ak prijmeme 344,5 mld. m3 ako celkový dovoz EÚ, znamená to, že Alžírsko nám predá približne 31 mld. m3 ročne. Orgány tejto krajiny v osobe ministra energetiky Mohameda Arkaba , minulý rok uviedli, že ich ambíciou je 30-percentný podiel na európskom dovoze. Urobme tieto zámery trochu reálnejšie a znížme plánovaný alžírsky podiel na trhu na 20 %. Skonštatujeme, že táto krajina by do Európy napumpovala 68,9 miliardy m3, čo je o 37,9 viac ako dnes.

Plynárenská infrastruktura v Alžírsku. Zdroj: Platts

 

Nigéria

Transsaharský plynovod by prekvapivo viedol cez saharskú púšť z Nigérie a v Alžírsku by sa spojil s Maghreb-Európou a Medgazom. Zatiaľ existuje len myšlienka, ktorá sa objavila už v roku 2002, ale nepochybne je potrebné vybudovať ďalšie linky oboch týchto plynovodov, aby sa splnili ďalšie objemy. Išlo by o najdlhší plynovod zo spomínaných, vyše 4 tis. km, monštruózne, aj keď Južný plynový koridor nie je o nič menej, pretože je to 3500 km.

Projekt transsaharského plynovodu.
Foto Wikimedia

Baltské potrubie

Konečne poľsko-dánsko-nórsky projekt, ktorý existuje celkom reálne a od jesene tohto roku. sa chystá spustiť prevádzku. Plyn z nórskeho šelfu má pokryť dovoz z Ruska a bude predstavovať 10 miliárd m3. Z pohľadu EÚ ide o ďalší stavebný kameň na zníženie závislosti kontinentu od ruského plynu.

LNG

V roku 2021 Európa (EÚ 27 + Veľká Británia) doviezla cca 85 miliárd m3 LNG (po konverzii). Celková kapacita terminálov prevádzkovaných v Európe je 237 miliárd m3 . Preto v tomto smere nebudú žiadne problémy. Môžu sa, samozrejme, objaviť v plynových prepojeniach medzi krajinami. Najväčší problém sa bude týkať Nemecka, ktoré má najväčší dopyt po plyne a ani jeden terminál. Druhou otázkou je hľadanie dodávateľov alebo zvyšovanie objednávok od existujúcich. Minulý rok boli najväčším exportérom LNG do Európy Spojené štáty americké, po nich nasledoval Katar a na treťom mieste… Rusko. Treba pamätať na túto málo známu skutočnosť – skvapalnený plyn nakupujeme aj z Ruska. Ďalšie miesta sú Nigéria a Alžírsko.

Aj keď sa vám niektoré z týchto plynovodov zdajú nerozumné alebo nerentabilné, odporučil by som vám použiť myslenie… Vladimíra Putina. Boli Nord Streams racionálne? Boli ziskové? Dvakrát „nie“. Tieto návrhy sa zdali absurdné takmer vo všetkých smeroch. Mali však slúžiť politickému cieľu – zvýšiť závislosť Európy od ruského plynu a obísť Ukrajinu. Takže si myslím, že môžeme prijať súperovu taktiku a tiež sa pozrieť mimo rámca na projekty v oblasti plynu, ktoré teraz zvrátia proces. Po bankrote RF a páde diktatúry ak bude SPP šikovné už v demokracii si možno kupy 10% Transneftu alebo Gaspromu za výhodnejšie ceny 🙂 

Bielorusko vo vojne na Ukrajine

17.12.2022

februára 2022 otriasla svetom brutálna ruská invázia na Ukrajinu. K útokom nedošlo len na juhu a východe krajiny, ale ruské jednotky zaútočili aj na ukrajinskú metropolu Kyjev. Vzhľadom na geografickú blízkosť Kyjeva k Bielorusku (asi 160 km vzdušnou čiarou) a skutočnosť, že na bieloruskom území boli pred ofenzívou rozmiestnené ruské jednotky, sa rýchlo ukázalo, že [...]

Ruská propaganda

20.11.2022

Moderná propaganda už nie je o klamstvách. Spúšťa nebezpečnú psychologickú manipuláciu s prirodzenými ochrannými signálmi nášho mozgu. Rusko bolo priekopníkom nového modelu psychického zneužívania našich kognitívnych schopností. Cieľom je udržať ľudí v stave hnevu, nedôvere v nič a nikoho. Zdroj: AFP via Getty Images Keď zakladateľ modernej ruskej [...]

Západ sme nedohnali. A teraz ešte aj brzdíme

16.11.2022

Ktorý štátny sviatok považujem za najvýznamnejší? Nedá sa dobre odpovedať, významné sú všetky. Ale z osobného hľadiska je pre mňa najdôležitejší 17. november 1989. Oslobodenie od komunistickej totalitnej diktatúry prinieslo (nielen) pre moju generáciu slobodu a demokraciu. Možnosť uskutočniť svoje priania, naplniť svoje ambície, prevziať zodpovednosť a vziať svoj [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

Lukáš Repetent

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 127076x
Priemerná čítanosť článkov: 2704x

Autor blogu

Kategórie