Založ si blog

Rím – Vojenská medicína

Zranenie na bojiskách staroveku znamenalo pomalú a mučivú smrť. Zranení vojaci ležali v ukrutných bolestiach celé hodiny, kým zomreli na stratu krvi. Medzi starovekými armádami však existovala jedna výnimka a torímska armáda. Rímska profesionálna armáda z obdobia cisárstva (27 pred Kr. – 476 po Kr.) zamestnávala vynikajúcich lekárov. Vynikajúca lekárska služba znamenala, že legionári mali dobrú šancu na uzdravenie.

 

Foto: ancient-origins.net

Prvý rímsky cisár Augustus (vládol v rokoch 31 pred Kristom – 14 po Kr.) založil prvé profesionálne vojenské zdravotnícke jednotky (po latinsky milites medici ) v histórii.

Každá légia mala lekárov, podporný zdravotnícky personál a nemocnicu, ktorá mohla ubytovať 250 až 500 vojakov.

Zdravotnícke zbory boli dobre organizované a podliehali rovnako prísnej disciplíne ako legionári. Okrem prísnej disciplíny a presne definovanej hierarchie sa armáda starala o to, aby lekári zbierali a zdieľali svoje poznatky. Napísali lekárske príručky a začlenili lekárske poznatky z podmanených národov.

Vojenskí lekári boli oslobodení od pravidelných vojenských povinností a platili lepšie ako obyčajní vojaci. Boli súčasťou špecializovaných síl, nazývaných imunity. Názov skupiny odkazoval na to, že títo vojaci boli imúnni voči každodenným útrapám legionárov ako kopanie zákopov či nočné hliadky.

Je zaujímavé, že všetci imúnni museli najprv slúžiť ako bežní vojaci, kým sa stali imúnnymi . Aby prilákali do armády viac lekárov, Rimania ponúkli rímske občianstvo, dôchodky a pôdu.

Foto: ancient-origins.net

Rímski vojenskí lekári boli počas bitky umiestnení v blízkosti poľného veliteľstva, aby čo najrýchlejšie pomohli zraneným vojakom.

Niektorí vojaci mali za úlohu jazdiť po bojových líniách, vyberať zranených vojakov a odnášať ich do bezpečia.

Veľkou inováciou bolo poskytovanie zdravotníckych služieb počas skutočného boja. Rimania ošetrovali zranených čo najbližšie k bojisku a čo najskôr.

Špeciálne vycvičený personál nazývaný capsarii (v latinčine capsae znamená vrece. Capsarii niesli svoje obväzy vo vreciach) rýchlo obviazal zranených vojakov, aby zastavili krvácanie. Vojakov potom previezli do poľných nemocníc, kde sa o nich postarali lekári.

V nemocnici vojenskí lekári triedili zranených vojakov a potom ich ošetrili. Triedenie znamená triedenie zranených podľa potreby rýchlej lekárskej starostlivosti. Koncept triedenia bol široko prijatý až v 19. storočí, počnúc Napoleonovými armádami.

Foto: ancient-origins.net

Rímski vojenskí lekári zachránili vyše sedemdesiat percent zranených legionárov, čím výrazne znížili straty a zlepšili morálku vojakov.

Hoci rímski lekári nepoznali baktérie, boli si vedomí infekcií a následne kládli dôraz na sanitáciu. Napríklad chirurgické nástroje a obväzy pred použitím varili a nemocničné izby boli izolované, aby oddelili chorých vojakov od ranených.

Nemocnice boli vždy umiestnené vedľa tečúcej vody a ďaleko od močiarov. Pitná voda sa zbierala proti prudu rieky.

„… patogén je živý, príliš malý na to, aby ho bolo možné vidieť; do tela sa dostáva ústami a nosom, šíri sa a spôsobuje mnohé choroby odolné voči liečbe…“

— Marcus Terentius Varro (116 – 27 pred Kr.), rímsky učenec

Rany boli ošetrené medom a octom, ktoré majú skvelé antiseptické vlastnosti. Med a ocot boli najlepšou liečbou proti infekciám pred vynálezom antibiotík v roku 1928. Okrem toho zdravotníci pravidelne menili obväzy, aby znížili infekcie.

Foto: ancient-origins.net

Rímska armáda prijímala len tých najzdravších kandidátov, preto vojenskí lekári vyšetrovali každého regrúta. Lekári pravidelne kontrolovali aj zdravotný stav legionárov. Ak bol legionár považovaný za príliš chorého alebo zraneného na vojenskú službu, dostal čestné lekárske prepustenie z armády.

Rímski vojenskí lekári zdôrazňovali čistotu, pravidelné lekárske prehliadky, zdravú stravu a pravidelné cvičenie ako kľúč k dobrému zdraviu vojakov.

Vďaka lepšej strave a vynikajúcim lekárskym službám žili rímski vojaci v priemere o päť rokov dlhšie ako bežní rímski občania.

Záver

Rímsky organizačný génius, pragmaticizmus a prísna disciplína vytvorili prostredie, kde sa lekárskej vede darilo. Rímski vojenskí lekári v mnohých ohľadoch predbehli dobu. Ich účinnosť pri liečení zranených vojakov sa vyrovnala až v 19. a 20. storočí — takmer o dvetisíc rokov neskôr.

Ťažký Júl a August primátora Matúša Valla

05.09.2024

Priatelia Január, Február, Marec, Apríl , Máj a Jún. Si môžete prečítať ešte na SMEčku. Ale keďže ma tam na príkaz magistrátu obmedzili pokračovať budem tu na Pravde až dokým sa Magistrát neuvedomí a prestane robiť chyby, problémy, prešľapy a porušovať zákony SR. Primátorovi by som dala pár výchovných po zadku, hovorí bratislavská sprievodkyňa Viac TU [...]

HZDS Smer PS

13.07.2024

Priatelia, či nepriatelia. Slovensko posledné týždne žije témou RTVS. O čo tu ide, vysvetľovať nemusím. Klasický únos médií. Na trhu máme súkromné a práve toto verejnoprávne, ktoré bude už štátne. Opozícia a aj obyvatelia sa oprávnene boja, že sa RTVS teraz už pod novým názvom stane len hlasnou trúbou, politickým médiom vládnej koalície. Ja osobne sa sa k tým [...]

Úvaha o Izraeli

29.10.2023

„Homo Economicus“ nemá prednosť pred „Animus Dominandi“. Podľa liberálnej myšlienkovej školy v politickej ekonómii môžu zisky z voľného obchodu a ekonomických výmen zabezpečiť prevahu „Pax Mercatoria“, v ktorej môžu národy medzi sebou obchodovať a nie viesť vojnu. Tento zjednodušený pohľad je však založený na nepresnom pohľade na ľudskú [...]

policajná páska

V jednom z rodinných domov v okrese Galanta našli dve telá bez známok života

08.09.2024 13:37

Polícia na mieste tragédie vykonáva prvotné úkony.

Peter Pellegrini, Robert Fico, Peter Žiga, Juraj Blanár, memoradnum

Pellegrini čoskoro prijme predsedov koaličných strán, chce sa stretnúť aj s lídrami opozície. Prehovoril o kauze Pegasus

08.09.2024 13:05, aktualizované: 13:31

Prezident sa vyjadril k aktuálnym témam. Verí, že Najvyšší súd o dovolaní v prípade Kováčika rozhodne čo najskôr.

vrtuľník, hasiči, požiar, nízke tatry, ludrovská dolina, bambi vak

S požiarom v ťažko prístupnom teréne v Ludrovskej doline naďalej bojujú desiatky hasičov

08.09.2024 12:20

Situáciu na mieste bol preveriť i minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Uviedol, že požiar je pod kontrolou.

Boris Susko

Hlas podporí otvorenie schôdze na odvolanie Šimečku, uviedol Susko

08.09.2024 12:04, aktualizované: 13:40

Kolíková pripomenula, že protesty iniciovala SaS a so Šimečkovcami nesúviseli.

Lukáš Repetent

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 158218x
Priemerná čítanosť článkov: 3043x

Autor blogu

Kategórie